Tarnaukime vieni kitiems

Įsivaizduokite, kad dėl kokių nors priežasčių atsitiko taip, kad vienerius metus kiekvieną dieną Jūs dykai gaunate 1440 eurų, su kuriais galite elgtis, kaip tinkami. Ką su jais darytumėte? Yra žinoma, kad bent trečdalis iš staiga netikėtai praturtėjusių žmonių galiausiai bankrutuoja[1]. Ar ir Jūs šiuos pinigus tiesiog „pravalgytumėt“ iki paskutinio cento, prisipirktumėt prabangos prekių, kurių jums nereikia? O gal vis dėlto stengtumėtės investuoti protingiau?

Kiekvieną dieną Dievas mums dovanoja 1440 minutes, kurias galime išleisti, kaip tinkami. Ar kada susimąstome, kaip panaudoti šią dovaną, kad galiausiai nebankrutuotume?

Tarkim mano atvejis: aš dirbu (iš namų), Jūratė – rūpinasi vaikais ir namais. Paprastumo dėlei sakykim, kad mokama man yra už faktiškai išdirbtą laiką, taigi, kiekviena valanda, kai nedirbu, mūsų šeimai realiai atsieina kokią pusę kiaulės, o kiekviena nedarbo diena – gal ir pusę karvės. Ir štai tokiomis sąlygomis ateina Jūratė, ir prašo manęs pagalbos kažkokiuose „nereikšminguose“ buities darbuose – išplaut indus, išsiurbt grindis ar pan. Manyje kyla natūralus pasipriešinimas – juk jei šitus darbus darysiu aš, tai mūsų šeimai kainuos mažiausiai Lego konstruktorių, gal jau geriau pasisamdykim kokią namų tvarkytoją, o aš tuo metu dirbsiu savo darbus, jūs tik palikite mane ramybėje, tai bus visiems naudingiausia.. Jau nekalbant apie tėvadienį, pasibuvimą su vaikais, čia tai išvis gaunasi kone visas dronas, kurio vaikai norėtų tikrai labiau, nei tvarkingų namų..

Tai štai šitaip puolęs žmogelis bando protingai įvertinti, kas bus geriausia jo šeimai. Žinoma, kai to pasekoje kyla konfliktas, aiškindamiesi santykius sugaištam kur kas daugiau laiko, negu būtų užtrukę tiesiog su meile atsiliepti į mylimo žmogaus pagalbos prašymą. Vietoj to, kad man dovanotą laiką investuočiau į šeimos ateitį, aš renkuosi jį „pravalgyti“, visai, kaip tie loterijos laimėtojai..

Ir situacija pasikeitė tik tada, kai suvokiau, kad laikas, skirtas šeimai, yra mažos veiklos rizikos ir mažos kainos rizikos[2] investicija į ateitį. Nesvarbu, kokios vertės piniginius nuostolius reikštų ar kiek valios pastangų reikalautų mano laikas, skirtas artimui, jis visada atsiperka su kaupu. Jeigu aš laiką skiriu karjerai ar kitiems niekams, aš „pravalgau“ savo brangias minutes. Tuo tarpu laikas, skirtas maldai ar šeimai – tai investicija į pigius bitcoin‘us. Laikas, skirtas artimui – draugams, tėvams, bendruomenei, visuomenei, tai investicija į obligacijas. Jeigu trumpalaikėje perspektyvoje laiko investicijų grąža ir nepastebima, ilgainiui jos atsiperka gerų santykių forma, o tai veda į laimingą gyvenimą apskritai.

Toks laiko suklasifikavimas mūsų šeimai jau duoda savo dividendų. Ne tik kad šeimoje sumažėjo konfliktų, bet pastebiu, kad ir mano paties savijautai padeda per pertraukas nuo sėdėjimo prie kompiuterio pabendrauti su šeima, o parodyta meilė grįžta su kaupu ir bėgant laikui ji mūsų šeimoje tik stiprėja. Ypač gerai tai veikia užsiimant nemėgstama veikla – žinojimas, kad čia yra reali investicija į mūsų šeimos laimę, pakelia ūpą daryti bet ką.

Kaip loterijų laimėtojai sugeba iššvaistyti savo laimėtus milijonus, taip ir mes dažnai savo laiką skiriame dalykams, neduodantiems jokios grąžos. Nenuostabu, kad abiem atvejais mus ištinka bankrotas – skiriamės dar dažniau, nei švaistome milijonus. Tačiau kodėl iššvaistyti turtai mums atrodo kaip silpnumo požymis, tačiau iširusi santuoka – nieko tokio, toks gyvenimas? Santuoka turi potencialo būti didesnis turtas už bet kokius pinigus, kodėl mums atrodo, kad nieko tokio tai iššvaistyti? Todėl nors ir labai lengva užsimiršti, bet kiekvieną kartą stengiuosi priminti sau svarbią taisyklę – jeigu gali pasitarnauti artimui, pasitarnauk!


[1]  skirtingi šaltiniai teigia, kad tarp dideles sumas loterijose laimėjusių arba palikimą gavusių žmonių nuo 33 iki 70 proc. galiausiai bankrutuoja (https://wolfstreet.com/2018/04/17/nearly-one-third-of-u-s-lottery-winners-declare-bankruptcy/, https://www.rothschildbklaw.com/blog/2016/01/lottery-winners-at-larger-risk-for-bankruptcy.shtml, https://brandongaille.com/22-lottery-winners-bankrupt-statistics/). 60% NBA žvaigždžių savo turėtus turtus iššvaisto per 5 metus nuo karjeros pabaigos (https://www.stadiumtalk.com/s/nba-stars-who-lost-millions-of-dollars-542c2eb2266441f3).

[2]https://investologija.lt/investavimas/i-akcijas/akciju-rizika/: Tai geras šansas nusipirkti gerą kompaniją pigiai ir mažai rizikuojant. Kompanijų su maža veiklos ir kainos rizika turėtų ieškoti kiekvienas investuotojas. Tokios kompanijos veikiai stabiliai, jų pelnas, o kartu ir akcijų kaina, nuolat auga.

Pasidalinkite:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *