Laida “Spalvos” ir pasirinkimai, kuriais verta džiaugtis

Labai svarbią laidą išleido LRT – apie moteris, kurios džiaugiasi pasidarę abortą. Tokia jautri laida, taip stipriai padirbėta ieškant tų retų moterų, nesigėdijančių kalbėti apie geriausius savo gyvenimo pasirinkimus, įsiklausyta į jų situaciją, pasipiktinta tais, kurie abortus prilygina žudymui, paieškota gydytojų, galinčių paaiškinti, kodėl kiti gydytojai taip siaubingai elgiasi, traumuodami moteris bereikalingais klausimais ir laikydamiesi Hipokrato priesaikos – saugodami gyvybę. Reikėtų daugiau tokių laidų, tai štai, keletas idėjų:

  • Mano automobilis – kaip noriu, taip vairuoju! – laida apie ribojamą teisę rinktis, kada ir kaip galima vairuoti. Laidos herojus – anonimas sako nesigailintis, kad po audringo studentiško vakarėlio sėdo už vairo. Nors vairuodamas neblaivus jis ir sukėlė autoavariją, kurios metu buvo mirtinai sužalotas benamis, pašnekovas iš jos sėkmingai pasišalino. Vairuotojo teigimu, jis neturėjęs kito pasirinkimo – rytojaus dieną jo laukė egzaminas, į kurį jis nebūtų spėjęs be automobilio, o neišlaikius to egzamino būtų griuvus visa jo karjera ir gal net visas gyvenimas. Todėl dabar jis džiaugiasi sėkmingai išlaikęs visus egzaminus, pabaigęs universitetą ir galintis gyventi padorų gyvenimą, kokio tasai nukentėjęs benamis šiaip ar taip neturėjo galimybės gyventi.
  • Bet koks darbas yra vertas pagarbos – buvęs KGB funkcionierius, dalyvavęs priimant sprendimus dėl trėmimo į Sibirą teigia nesigailintis, kad teko eiti šias pareigas. Jisai pasakoja, kad pats tų pareigų nesiekė, bet kadangi jam vis tiek buvo patikėta ši užduotis, džiaugiasi savo darbus atlikęs sąžiningai, stropiai įvertindamas visas to meto rekomendacijas ir tremčiai atrinkdavęs tik tuos asmenis, kurie buvę patys pavojingiausi režimui. Pašnekovas teigia, kad neturėjo pasirinkimo šių pareigų atsisakyti – tuomet jis pats būtų galėjęs būti teisiamas ir galimai ištremtas, praradęs šeimą ir visus sunkiu darbu užtarnautus patogaus, gero gyvenimo privalumus.
  • Ar alkoholis gali prisidėti prie problemų sprendimo? – laidoje buvęs alkoholikas dalinasi savo patirtimi apie tai, kaip alkoholizmas jį išgelbėjo nuo niekam tikusių santykių šeimoje. Pašnekovas teigia, kad gerti jį paskatino įtampa ir pašliję santykiai, o griebtis taurelės tuo metu jam buvo geriausias pasirinkimas. Dabar vienas gyvenantis ir darbo dienomis išgeriantis ne daugiau nei vos po 5 butelius alaus vyras džiaugiasi, kad su alkoholio pagalba problema išsisprendė be didesnių rūpesčių – pašnekovas sakosi prisimenantis su sykiu nuslūgusią įtampą, džiaugiasi, kad alkoholio buvo pakankamai, kad atmintyje neišliktų jokių blogų su tuo susijusių atsiminimų, o kai bjauri žmona su įkyriais vaikais išėjo iš namų, gyvenimas jam kaip mat pasidarė daug lengvesnis. Laidos vedėjai pasidalina savo apgailestavimais, kad viešojoje erdvėje vyrauja tik neigiama su alkoholizmu susijusi informacija, ir nutylimos tokios istorijos, kaip ši.
  • Šeima – svarbiausia! – laida apie tai, kaip žmonės, surengę prosenelio jubiliejaus šventę karantino metu džiaugiasi, kad turėjo galimybę visi kartu susitikti ir dar kartelį pamatyti senolį. Pašnekovai džiaugiasi, kad dauguma šeimos narių prasirgo lengva Covid-19, išskyrus keletą tolimesnių giminaičių, kurių šiaip ar taip niekas nemėgsta. O jubiliatui ir taip jau buvo toks amžius, kad bet kuri diena galėjo būti paskutinė. Visa šeima laidoje svarsto priežastis, kodėl medikai jo mirties priežastimi įrašė Covid-19, o ne senatvę.
  • Mane tėvas mušė – ir aš mušiu! – laida apie vyrus ir jų apribotą pasirinkimą mušti vaikus. Gal pavyktų net rasti vieną – kitą vaiko teisių apsaugos specialistą, kuris išreikštų savo nepritarimą bet kokiems smurto šeimoje ribojimams, pasidalintų sunkumais, kylančiais su tokių ribojimų įgyvendinimu ir pasvarstytų, kodėl yra formuojama tokia neigiama visuomenės nuomonė šio tradicinio vaikų auklėjimo būdo atžvilgiu.
  • Lošimas – geras pasirinkimas! – tai laida apie lošėjus, kurie nesigaili prasilošę. Pašnekovai dalinasi savo džiugiais išgyvenimais lošimo namuose, ir teigia, kad kiekvienas praloštas centas buvo to vertas – už tokį dėmesį klientui, neribotą alkoholį, seksualias krupje ir visas susijusias paslaugas susimokėti galima net ir didžiausius pinigus. Laidos herojai piktinasi įstatymais, kuriais galima apriboti savo patekimą į lošimo namus – vienas pašnekovas teigia, kad tokią klaidą padaręs, kai neatlaikė piktos žmonos spaudimo. Dabar su ta pagiežula žiežula laidos herojus sakosi nebegyvenąs, bet jos piktų darbų pasekmes jaučia dar iki šiandien – pašnekovas baiminasi, kad pritaupyti pinigai, kurių jis negali pralošti, gali jam užkirsti kelią į dangaus karalystę.

Galimybės čia neribotos, netrūksta net ir tikrų, garsiai nuskambėjusių atvejų – buvęs mafijozas (sekantys Skirmantą Malinauską žino, kuris), gyvūnų daugintoja Ala, nesigailintys savo darbų ir besidžiaugiantys, kad pavyko išsisukti nuo realių bausmių, kalinių žmonos ir mamos, besididžiuojančios nuteistaisiais, medžiotojai, nesigailintys sumedžioję stumbrę ar tarnybinį šunį ir t.t.

Šiandien laida “Spalvos” savo facebook paskyroje pasidalino raginimu parašyti jiems laišką:

#ZIUROVULAISKAI Vakar pasidalinome pirmąja laida apie abortus. Ji kiek kitokia, kalba apie moterų teisę rinktis, tai…

Įkėlė Spalvos on Antradienis, Vasario 2 d., 2021 m.

Tai būtų gražu iš mūsų pusės atsiliepti į jų raginimą ir išsiųsti vieną-kitą palaikymo laišką su pasiūlymais ateities laidoms.

ATNAUJINIMAS:

Parašiau jiems komentarą prie minėto jų įrašo:

Tada sekė atsakymas, bandau atgamint iš atminties: Moteris, kuriai buvo daryta echoskopija, turi teisę atpasakoti savo patirtį taip, kaip ji nori. Tu taip pat po echoskopijos turėsi teisę eiti į daugelį kitų laidų ir pasakoti apie savo patirtis ir į ką panašus tau buvo tas embrionas, kurio net nenešioji. Nereikia maišyti laidos autorių nuomonės ir herojų.

Tada aš atsakiau maždaug taip: Sutinku, visi turi teisę sakyti tai, ką galvoja, o aš turiu teisę sureaguoti į tai, kokią nuomonę formuoja nacionalinis transliuotojas. Jūs taip pat turite teisę padaryti laidą apie antivaxerius, ištransliuoti jų sąmokslo teorijom paremtą nuomonę, nepateikti jokių mokslu paremtų komentarų, ir nuo visko atsiriboti patogiu “autorių nuomonė nebūtinai sutampa su laidos herojų nuomone”. Tokiu atveju turbūt nekiltų klausimų, kodėl kažkas sureaguoja į tokią neatsakingą žurnalistiką. Beje, autorių pozicija taip pat buvo gan aiškiai pademonstruota, ieškat “fainų” gydytojų, kurie neuždavinėtų nepatogių klausimų. Čia būtų panašiai, jeigu žmonėm, galvojantiem, kad virusas neegzistuoja, ieškotumėt “fainų” gydytojų, kurie neaiškintų priešingai. Nors jiems tai paaiškinus ir parodžius, koks tikras yra tas virusas, galimai apsaugotume juos nuo rimtų pasekmių, o gal net ir mirčių.

Na ir tada, nespėjus man pasidaryti ekranvaizdžio, visas pokalbis buvo ištrintas. Kaip ir daugelis kitų laidos neliaupsinančių komentarų. Tai tokios va tos teisės ir žodžio laisvės pas mus.


P.S. jei kartais kiltų pagrįstas noras mane užsipulti dėl tokios nejautrios ironijos, pirmiausia paskaitykite mano straipsnį apie abortus, bus kiek lengviau susišnekėti.

Pasidalinkite:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *